AU Black Elephant Ginessens 50 ml
Mellanformatet för dig som vet att en flaska inte räcker. 50 ml essens ger 2,25 liter gin – tre vanliga flaskor eller en rejäl storflaska till sommarens bjudningar på altanen.
Smakprofil
Black Elephant är en gin av den ljusa, blommiga sorten. Citron och korianderfrö möter dig först, följda av irisrot, angelika och en mjuk mandelton. Enbären håller sig i bakgrunden, och kubebpeppar och paradiskorn ger ett litet sting i den silkeslena avslutningen.
Så gör du
Blandas med vodka eller neutral sprit och är klar att servera direkt. 50 ml räcker till 2,25 liter, det vill säga tre flaskor à 75 cl. Instruktioner finns på etiketten.
Serveringstips
- Gin och tonic i stora kupor med citronskal.
- En kanna Tom Collins till grillkvällen.
- Med fläderdricka och gurka som välkomstdrink.
- Gin sour med äggvita och citron.
Om essensen
Samma smak som i Gin Black Bull 32 ml, men med en flaska extra på köpet – praktiskt när semestern eller helgen är lång.


Validate your login